Katedra Nauk Podstawowych
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
O Katedrze
Katedra Nauk Podstawowych (KNP) Wydziału Medycyny Weterynaryjnej została powołana w dniu 1 września 2024 roku. W Katedrze zatrudnieni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy naukowi. Kierownikiem Katedry jest dr hab. Izabela Krakowska prof. URK.
Infrastruktura
Infrastruktura należąca do Katedry Nauk Podstawowych obejmuje laboratoria badawcze i dydaktyczne mieszczące się na Bielanach w budynku Katedry oraz Ośrodka Medycyny Eksperymentalnej i Innowacyjnej.
Laboratoria
Do KNP należy Laboratorium Histopatologii oraz Laboratorium Genetyki i Genomiki. Laboratorium Histopatologii jest w pełni wyposażone do przygotowania tkanek różnych gatunków zwierząt do badań histologicznych. Wykonywana jest tutaj analiza strukturalnych i komórkowych zmian w tkankach z wykorzystaniem mikroskopii świetlnej, immunohistochemii i innych technik barwienia histologicznego. Tkanki do badań laboratoryjnych pochodzą bezpośrednio z klinik i ośrodków badawczych współpracujących z WMW. W laboratorium prowadzone są prace naukowe w ramach licznych projektów badawczych i współpracy naukowej oraz zajęcia dydaktyczne w ramach kursów: Biologia, Biologia komórki. W laboratorium prowadzone są również badania komercyjne. Do zadań Laboratorium Genetyki i Genomiki należy diagnostyka genetyczna, badania z zakresu genetyki, genomiki, transkryptomiki i epigenomiki zwierząt, genetyka/genomika drobnoustrojów.
Dzięki wyposażeniu laboratoriów pracownicy katedry realizują projekty badawcze oraz zajęcia dydaktyczne.
Dydaktyka
Przedmioty realizowane przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w katedrze to biologia, biologia komórki, anatomia zwierząt, anatomia topograficzna, patomorfologia.
Infrastruktura zapewniająca realizację wykładów i ćwiczeń w ramach wymienionych przedmiotów znajduje się w Rząsce, gdzie mieszczą się sale wykładowe i ćwiczeniowe, w tym specjalistyczna sala prosektoryjna, spełniająca wszystkie obowiązujące standardy, konieczne do wykonywania sekcji zwierząt w trakcie zajęć z patomorfologii. Infrastruktura przy al. Mickiewicza 24 jest przystosowana do prowadzenia zajęć z anatomii zwierząt i anatomii topograficznej. Znajdują się tam: sala wykładowa oraz sala prosektoryjna wraz z pomieszczeniami do przechowywania preparatów osteologicznych i splanchnologicznych.
Zasadniczym celem kształcenia jest zdobycie przez studentów niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności. Dzięki ćwiczeniom z zastosowaniem preparatów anatomicznych oraz dzięki uczestnictwu w wykonywanych sekcjach zwierząt, studenci są przygotowywani do realizacji przedmiotów klinicznych.